LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 6.12.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPodatek dochodowy    (01.2010)
Przychód z najmu liczony według stawki 8,5 %
2010-01-09

KOMENTARZE: 0

Prezydent RP 08 stycznia 2010 r. podpisał ustawę z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa ta zmienia m.in. ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W efekcie tej zmiany w 2010 r. wynajmujący zapłacą zryczałtowany podatek od przychodów z najmu tylko według jednej 8,5% stawki - bez względu na wysokość uzyskanych przychodów. Nowelizacja ta więc znosi wyższą 20% stawkę dla przychodów z najmu przekraczających próg 4 tys. euro (w 2010 r. próg ten miał wynosić 16.891,20 zł).

Podatnicy zajmujący się wynajmem prywatnego majątku poza prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą przychody z tego tytułu opodatkować w dwojaki sposób:
- na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź
- ryczałtem ewidencjonowanym

Metoda pierwsza zezwala na uwzględnianie przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu poniesionych w związku z tym wynajmem. Niestety uzyskany dochód należy opodatkować wg skali podatkowej - co najmniej 18% podatek (lub 32 %. od nadwyżki ponad 85.528 zł),.

Stawka podatku przy drugiej metodzie jest dużo niższa, wynosi bowiem jedynie 8,5%. Choć przy tej formie opodatkowania nie są uwzględniane ponoszone w związku z najmem różnego rodzaju koszty (czynsz, opłaty za media, odpisy amortyzacyjne), to jednak dzięki niskiej stawce podatku, zryczałtowane opodatkowanie wpływów z najmu a także dzierżawy, poddzierżawy i innych podobnych umów (zaliczanych do odrębnego źródła przychodów) staje się zdecydowanie bardziej opłacalne. Poza tym, dodatkowym plusem jest to, iż przychodów z najmu rozliczanych ryczałtem nie trzeba łączyć z innymi opodatkowanymi według skali (np. z pracy, emerytury, działalności gospodarczej).

Osoba, która wybrała ryczałt, nie musi prowadzić ewidencji przychodów, wystarczy, że ich wysokość wynikać będzie z umowy najmu zawartej w formie pisemnej. Jeśli nie ma takiej umowy, ewidencję należy prowadzić. Wynajmujący, który wybrał ryczałt, jako formę rozliczania podatku dochodowego, rozlicza się z urzędem skarbowym w zeznaniu rocznym PIT-28, składanym do końca stycznia - podatek zaś płaci co miesiąc.

UWAGA ! Decyzję o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania najmu na 2010 r. trzeba podjąć do 20 stycznia. Najpóźniej tego dnia trzeba złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy rozliczenia. Dotyczy to jednak tylko osób, które w ubiegłym roku płaciły podatek od najmu według skali lub osób, które dopiero w tym roku zaczną czerpać zyski z najmu. Ten, kto w ubiegłym roku płacił ryczałt i nadal zamierza przy tym pozostać, nie musi składać fiskusowi tego oświadczenia.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT