LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 6.12.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (12.2009)
Odliczeń VAT od aut z kratką - ciąg dalszy
2009-12-09

KOMENTARZE: 0

Ograniczenia w odliczeniu VAT od auta z tzw. kratką to jeden z najczęściej poruszanych tematów w ostatnim czasie - chodzi o umożliwienie wszystkim podatnikom odzyskania podatku VAT, ale tylko w wysokości 60 %, nie więcej niż 6 tys. zł i wyłącznie dla aut o masie do 3,5 ton.

Kratka oddzielająca tylne siedzenia od bagażnika sprawiała, że w świetle prawa nawet niewielki samochód osobowy stawał się ciężarowym i firmy mogły odliczać 22% podatek VAT zarówno od kupowanych aut, jak i od zużywanego w nich paliwa. W 2004 r. przy okazji wielkiej nowelizacji ustawy o VAT kratkę zastąpił bardzo skomplikowany tzw. wzór Lisaka (od nazwiska posła Janusza Lisaka), który określał, jakiemu samochodowi należy się pełne odliczenie, a jakiemu nie. Dwa lata później wzór został zastąpiony nową definicją. Auta z kratką powoli więc zaczęły znikać z polskich dróg. Wróciły za sprawą wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w grudniu 2008 r. uznał skargę polskiej spółki Magoora.

W grudniu 2008 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska dwukrotnie złamała prawo unijne, pogarszając zasady odliczania VAT przez firmy od paliw i zakupu pojazdów, przeznaczonych do działalności gospodarczej. Tym samym sędziowie ETS stwierdzili, że polskie przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r., zakazujące odliczenia VAT przy zakupie aut oraz od paliwa do samochodów są niezgodne z prawem wspólnotowym. Uznał, że Polska naruszyła tzw. klauzulę stałości, ponieważ po wejściu do UE polskie przepisy zmieniały się dwukrotnie na niekorzyść podatników. Sędziowie zakwestionowali to zawężenie prawa do odliczenia VAT z tego tytułu, tym samym podatnicy uzyskali możliwość odzyskania nieodliczonego VAT (wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. (C-414/07) w sprawie Magoora).

Ministerstwo Finansów nie chciało pogodzić się z tą decyzją, bo oznaczała ona zmniejszenie wpływów do budżetu. Ministerstwo więc prowadziło konsultacje z unijnym Komitetem ds. VAT. W konsekwencji, pod koniec września br. Polska wystąpiła o wprowadzenie ograniczenia w odliczaniu VAT w związku z trudną sytuacją ekonomiczną kraju (co stanowi wypełnienie wymogu formalnego, określonego w art. 177 dyrektywy 2006/112/WE do wprowadzania przedstawionego rozwiązania). Ministerstwo finansów dostało zielone światło od Unii Europejskiej dla odebrania na trzy lata polskim przedsiębiorcom prawa do odliczania podatku VAT, zawartego w cenie paliw kupowanych do napędu samochodów z kratką, oddzielającą przestrzeń ładunkową, czyli pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony. Rozwiązanie to wprowadza więc analogiczne ograniczenia w odliczaniu podatku od paliwa do napędu samochodów z kratką jak obowiązujące w przypadku samochodów osobowych.

Ministerstwo Finansów - na podstawie wspomnianego pozwolenia - chce więc ponownie ograniczyć odliczanie podatku VAT od zakupu samochodów "z kratką". Resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa. Podobno gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że powrót samochodów z kratką po wyroku europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wprowadził wiele zamieszania. Dlatego konieczne było wprowadzenie nowych uregulowań, bowiem budżetu państwa nie stać na wprowadzenie pełnego odliczenia, które spowodowałoby zmniejszenie wpływów o 1,3 mld zł., "dyskryminację niekratkowanych aut" (!), a ponadto auta z kratką są często używane również do celów prywatnych, a w takiej sytuacji pełne odliczenie podatku jest nieuzasadnione. Nowe przepisy mają zatem pozwolić na częściowe odliczenie podatku VAT, bez względu na to, czy samochód posiada kratkę, czy nie. Skądinąd coraz częściej dają się słyszeć wiadomości, że ograniczenia VAT od samochodów z kratką nie wejdą w życie z początkiem 2010 roku. Dotyczy to zarówno VAT zawartego w cenie paliw, jak i tego zawartego w cenie samochodów (również w ratach leasingu). Podobno Rada Ministrów nie zaakceptowała propozycji Ministra Finansów wprowadzenia, z dniem 1 stycznia 2010, ograniczeń w odliczeniach VAT zawartego w paliwie. Nie wiadomo na ile te wiadomości są prawdziwe, bowiem rząd gorączkowo poszukuje dodatkowych źródeł, które pozwolą na sfinansowanie dziury budżetowej, ale jednocześnie zapewnia podatników iż robi wszystko, aby ulżyć i usprawnić prowadzenie firmy. Z doświadczenia jednak wiemy, że zmian przepisów może wcale się nie doczekamy, albo że nowe przepisy będą korzystne, ale dla budżetu państwa. Zatem scenariusz dla podatników wygląda niestety pesymistycznie. Pozostaje jeszcze pytanie, czy od 2013 roku rząd faktycznie przywróci regulacje uprawniające do odliczenia VAT od samochodów osobowych w pełnej wysokości, czy też znowu uraczy nas kolejną zmianą w ustawie.

Nikt nie ma wątpliwości, że częste zmiany w prawie są złe i negatywnie wpływają na działalność gospodarczą większości podmiotów. Ale jeszcze gorszy wpływ na gospodarkę mają przepisy, które wchodzą w życie znienacka, z dnia na dzień, zaskakując całkowicie nie tylko podatników, ale urzędy skarbowe. To paraliżuje gospodarkę i wprowadza zamęt w prowadzeniu działalności gospodarczej.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT