LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

niedziela, 5.12.2021


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPodatek dochodowy    (12.2009)
Atmosfera Bożego Narodzenia sprawia, że sięgasz do portfela
2009-12-09

KOMENTARZE: 0

Jak co roku pracodawcy zastanawiają się jak - pomimo kryzysu, nie wyjść na sknerusa i zorganizować wigilię. Księgowi zaś mają dylemat: ile wydać na prezenty, co bardziej się opłaca: paczka, bon czy może pieniądze. Warto też pomyśleć o kontrahentach (od nich przecież często zależeć będzie przyszłość firmy). Jak to wszystko załatwić, aby fiskus nie wyrzucił wydatków z kosztów i aby nie skłócić załogi - nie jest to proste zadanie, choć co prawda okres bożonarodzeniowy to okres cudów, ale w tym przypadku mało prawdopodobne aby się zdarzył. Trzeba więc raczej liczyć na siebie - my zaś podpowiemy kilka pomysłów, z których możecie Państwo skorzystać.

1. Wydatki na przystrojenie firmy (choinka, bombki, kwiaty, ozdoby świąteczne) są kosztem uzyskania przychodu. Ale uwaga - rozliczenie wydatków na choinkę zależy - choć brzmi to absurdalnie - od tego, gdzie ją postawimy!. Jeśli postawiona zostanie wewnątrz firmy, będzie to element wyposażenia, które ma poprawić atmosferę pracy i tym samym stanowi koszt firmy. Jeśli zaś znajduje się na zewnątrz będzie to wydatek na reprezentację (czyli nie będzie kosztem), chyba że choinka ma typowo reklamowy charakter - ustrojona będzie ozdobami z logo i informacjami o firmie lub jej produktami - wtedy można zaliczyć takie wydatki w koszty firmy.

2. Wigilia - świąteczne spotkanie przedsiębiorca organizuje po to, aby uszanować tradycję i sprawić pracownikom przyjemność. Może więc zaliczyć wydatki na jego organizację do kosztów. Większość urzędów się na to zgadza. Jest to coroczny zwyczaj i tradycja, poza tym wspólne spotkanie przy świątecznym stole to okazja do podsumowania roku i podziękowania załodze za trud i wysiłek. I przede wszystkim szansa na stworzenie dobrej atmosfery pracy. A dobra atmosfera to większa wydajność i wyższe obroty. Urzędy niekoniecznie zgadzają się, aby imprezę wigilijną finansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, więc w takich przypadkach spotkanie trzeba opłacić z bieżących środków firmy. Jeśli w przyjęciu wigilijnym uczestniczą jeszcze inni zaproszeni goście lub kontrahenci, to przy opisywaniu faktur z tego spotkania, lepiej nie ujawniać faktu ich zaproszenia. Fiskus bowiem może zakwestionować rozliczenie świątecznego spotkania, jeśli uczestniczą w nim także goście z zewnątrz. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 grudnia 2007 r. (ILPB3/423-119/07-2/MC): "wydatki na zorganizowanie spotkań wigilijnych, w których oprócz pracowników uczestniczą osoby im towarzyszące lub członkowie ich rodzin, można uznać za koszt uzyskania przychodu jedynie w części przeznaczonej dla pracowników, jeżeli istnieje możliwość ich wydzielenia". Zdarzają się też przypadki, że fiskus chce, aby pracodawca naliczał przychód osobom uczestniczącym w firmowej wigilii, chociaż nie wiadomo, ile zjedli i wypili.

3. Prezenty - rozliczając wydatki związane z obdarowaniem pracowników prezentami pracodawca musi pamiętać, że niektóre prezenty są wolne od podatku dochodowego, a od niektórych trzeba podatek dochodowy zapłacić. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, jeśli paczka jest sfinansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, świadczenie to jest zwolnione z podatku, pod warunkiem, że nie przekracza kwoty 380 zł. Ta kwota dotyczy wszystkich świadczeń (nie tylko świątecznych), które pracownik otrzymał z firmy w ciągu roku. Jeśli limit ten zostanie przekroczony to pracodawca musi opodatkować nadwyżkę. Jeśli zaś chodzi o składki ZUS to wszystkie świadczenia - nawet te ponad limit - jeśli są płacone z funduszy socjalnego są zwolnione z naliczania składek. Pracodawca, który nie ma funduszu socjalnego, może dać wszystkim podwładnym jednakowy zastrzyk finansowy, np. po 500 zł. z bieżących środków firmy. Niestety, takie świadczenie jest i opodatkowane, i oskładkowane. Jeśli więc odliczone zostaną składki i podatek to niewiele z tego bonusa zostanie. Warto jeszcze przypomnieć, że bony i talony - obojętnie jak będą finansowane - zawsze są opodatkowane podatkiem dochodowym (zwolnione będą ze składek, jeśli sfinansuje się je z funduszu socjalnego). Ważne jest jednak to, że obojętne czy wydatki będą korzystały ze zwolnienia, czy też będą opodatkowane, to pracodawca ma prawo zaliczyć je w koszty uzyskania przychodów firmy.

UWAGA ! Od 22 sierpnia 2009 r. zwolnione z PIT są świadczenia pieniężne z funduszu socjalnego. Pracodawca nie musi się więc zastanawiać, co ma być w paczce, wystarczy, że da pracownikom gotówkę, a oni sami będą wiedzieli, co z nią zrobić. Trzeba tylko pamiętać, że świadczenie musi być związane z działalnością socjalną firmy - powinno to wynikać z regulaminu funduszu. Firma wiec może dać każdemu zatrudnionemu 380 zł na wczasy, zajęcia sportowe lub remont mieszkania - pieniądze będą nieopodatkowane i nieoskładkowane - pod warunkiem, że zostaną wypłacone z funduszu świadczeń socjalnych. Do tej pory zwolnione z podatku były tylko finansowane z funduszu świadczenia rzeczowe. Teraz zwolnione z podatku dochodowego będą także wypłaty pieniężne. Przepis ten obejmuje dochody uzyskane od 1 stycznia br. Przy obliczaniu limitu - 380 zł rocznie - trzeba więc uwzględnić wszystkie przekazane w tym roku świadczenia (także świadczenia rzeczowe).

4. Jeśli przedsiębiorca chce obdarować prezentem swoich kontrahentów to musi rozważyć, jakiego rodzaju to mają być upominki. Z interpretacji bowiem urzędów wynika, że wydatki nie są kosztem, jeśli upominki są zbyt "okazałe i wystawne", i przekraczają "zwyczajowo przyjęte normy". Nie powinno więc być kłopotów z urzędem, jeśli nasi klienci obdarowani zostaną długopisami, kalendarzami i teczkami z logo naszej firmy. Trudno to bowiem uznać za działania związane z okazałością i wystawnością, którymi cechuje się wyłączona z kosztów reprezentacja. Przekazanie zwykłych reklamowych gadżetów to normalny biznesowy zwyczaj, a nie działanie reprezentacyjne. Dobrym pomysłem jest również wysyłka karty świątecznej z życzeniami - powinszowania dla klientów to także biznesowy zwyczaj. Poza tym kartka to dobra okazja do zareklamowania firmy. Wysyłamy je po to, aby złożyć życzenia kontrahentom, ale przy okazji przypominamy o naszej firmie. Takie postępowanie nie wiąże się z okazałością i wystawnością, nie jest też czymś ponadstandardowym.

Reasumując, o rozliczeniu upominków decydować będzie to, czy firma wręcza je po to, aby zachęcić klientów do zakupów (reklama), czy też chce zbudować swój pozytywny obraz poprzez wystawne działania (reprezentacja). Przedsiębiorca musi więc podzielić upominki na masowo rozdawane gadżety (wydatki zaliczone do kosztów) i prezenty o większej wartości dla wybranych osób, które kosztem już nie będą.

Przypominam: Przedsiębiorca musi poinformować urząd skarbowy o drogich promocyjnych prezentach przekazywanych osobom, które u niego nie pracują. Drogich, czyli takich, których wartość przekracza 100 zł. Ten limit wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń (stanowiących przychody z tzw. innych źródeł) otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą (właśnie do 100 zł). Droższy prezent trzeba wykazać w informacji PIT-8C (składanej do końca lutego następnego roku). Należy w niej podać takie dane podatnika, jak imię i nazwisko, NIP, PESEL, adres zamieszkania, datę urodzenia. Obdarowany musi doliczyć wartość upominku do innych przychodów w zeznaniu rocznym i wyliczyć odpowiednio podatek.

Mam nadzieję, że Państwo już dacie sobie sami radę z urządzeniem w Waszych firmach Wigilii. Czy spełni ona Państwa oczekiwania i czy zintegruje załogę i przysporzy klientów zależeć już będzie tylko od Państwa - sprawy podatkowe proszę zostawić nam.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT