LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIUBEZPIECZENIA OD PODSZEWKI    (10.2009)
Wirtualne "jedno okienko"
2009-10-17

KOMENTARZE: 0

Od 1 kwietnia 2009 r. - założono, że przedsiębiorca wszystkie sprawy związane z zarejestrowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej załatwiał będzie w jednym okienku (przez jednego urzędnika) - założenie słuszne, ale do tej pory w żaden sposób założeń tych nie wcielono w życie. Okienko funkcjonuje, ale załatwienie tam szybko wszystkich spraw równa się niemal z cudem (podobno wszystkiemu winien ten 1 kwietnia).

Przed wejściem w życie tej zmiany przedsiębiorcy udawali się kolejno do odpowiedniego wydziału swojego urzędu miasta/gminy (lub do właściwego Sądu Rejestrowego), urzędu statystycznego i urzędu skarbowego - aby uzyskać odpowiednio wpis do ewidencji działalności gospodarczej, numer REGON i NIP. Potem jeszcze dokonywali zgłoszeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 kwietnia miało być dużo szybciej i prościej. Co prawda funkcjonuje zintegrowany formularz EDG-1, który składa się w urzędzie gminy lub miasta albo w KRS. Na jego podstawie przedsiębiorca zostaje wpisany do ewidencji działalności gospodarczej, GUS nadaje mu REGON, zostaje też zgłoszony do ZUS jako płatnik składek, a informacja o rozpoczęciu działalności gospodarczej trafia też do US. Przy pomocy tego formularza można też zawiesić działalność gospodarczą. Niestety zasada "jednego okienka" nie oznacza, że po złożeniu formularza EDG-1 przedsiębiorca nie musi już udawać się do innych - niż organ ewidencyjny - urzędów. Okazuje się, że na przedsiębiorcy ciąży jeszcze obowiązek osobistego lub elektronicznego (z użyciem bezpiecznego e-podpisu) złożenia kilku wniosków w pozostałych urzędach.

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca musi samodzielnie dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że mimo istnienia "jednego okienka" musi udać się do ZUS i złożyć tam dokumenty zgłoszeniowe ubezpieczonego ZUS ZUA i/lub ZUS ZZA, wysłać te dokumenty pocztą lub przez Internet z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego. Przedsiębiorca ma też obowiązek złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych deklarację rozliczeniową ZUS DRA (robi to jednorazowo jeśli prowadzi samodzielną działalność gospodarczą lub co miesiąc jeśli zatrudnia pracowników).

Ponadto, po złożeniu do organu ewidencyjnego formularza EDG-1, w Urzędzie Skarbowym zostaje zgłoszona działalność gospodarcza i automatycznie zostaje przyjęta forma ogólna rozliczania przedsiębiorcy (tzn. książka przychodów i rozchodów). Jeśli przedsiębiorca nie chce korzystać z tej formy rozliczenia (woli np. ryczałt), musi pamiętać, aby przed uzyskaniem pierwszego dochodu zgłosić w Urzędzie Skarbowym wybraną przez siebie formę opodatkowania. Zatem ponownie wymaga to osobistego zaangażowania przedsiębiorcy mimo istnienia "jednego okienka".

Jak więc to jedno okienko działa ? Każdy z podatników może się przekonać na własnej skórze. Faktycznie to wszystko działa wirtualnie. Urzędy gminne zapchane, sądy tym bardziej. Już na samą informację czeka się godzinami, na odpowiedni dokument miesiącami. Aby przyśpieszyć załatwienie sprawy, samemu niewiele można zdziałać "bo działa jedno okienko". Oczywiście, że wszystko zależy od organizacji wymiany informacji pomiędzy współpracującymi ze sobą urzędami, sądami i placówkami ZUS. Ale, aby wszystko należycie działało potrzebne są odpowiednie "procedury", a urzędnicy narzekają, że system nie działa do końca prawidłowo i że przepisy są nieprecyzyjne (zwłaszcza jeśli chodzi o ZUS, urząd skarbowy i KRS), że różnorodność dokumentacji tworzonej przez urząd gminy/miasta, KRS, ZUS, US i GUS są na tyle duże, że ich wymiana i współpraca między urzędami jest utrudniona. Ponadto dokumentacja przekazywana między urzędami ma formę papierową i odbywa się m.in. za pośrednictwem poczty, co powoduje znaczne wydłużenie całego procesu rejestracji i wydawania poszczególnych dokumentów. Najprawdopodobniej, zanim system się dotrze będą występowały trudności i opóźnienia - ale z czasem powinny ustąpić - może po 30 czerwca 2011 r.?!

Rządzący cieszą się, że zrobili coś dla przedsiębiorców, o których nikt wcześniej nie myślał, tymczasem to tylko pozorne ruchy, które nic nie zmieniają. W zamyśle miało być tak łatwo, prosto i przyjemnie a wypadło jak zawsze - byle jak.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT