LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIUBEZPIECZENIA OD PODSZEWKI    (10.2009)
Obowiązkowe ubezpieczenia na macierzyńskim
2009-10-17

KOMENTARZE: 0

Jak już pisałam w poprzednim biuletynie, osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub przebywająca na urlopie wychowawczym jest obowiązkowo ubezpieczona emerytalnie, rentowo i zdrowotnie. Składki finansuje budżet państwa, a rozlicza je pracodawca. W wypadku osób na macierzyńskim składki nalicza się od kwoty zasiłku , a na wychowawczym - od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, tj. w 2009 r. od 1.276 zł. Taka zasada obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Od 2012 r. zaś będą obliczane od 60 % przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Zatem, zasady ustalania wymiaru zasiłku macierzyńskiego są analogiczne jak sposób ustalania podstawy zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia.

Kiedy korzystająca z urlopu macierzyńskiego matka zaczyna dorabiać - sytuacja ubezpieczeniowa się zmienia.

Jeśli pracownica przebywająca na macierzyńskim prowadzi działalność pozarolniczą lub jest osobą współpracującą, pracuje chałupniczo, albo na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, to nadal będzie ubezpieczona z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Taka zasada obowiązuje od 1 września br. Z drugiego, dodatkowego tytułu może się ubezpieczyć dobrowolnie. Jeśli zaś matka zacznie dorabiać na drugą umowę o pracę, to będzie ubezpieczona podwójnie: z zasiłku i z tej umowy.

Dla osób dorabiających na urlopach wychowawczych zasady się nie zmieniają. Oczywiście, nadal będą one objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z racji przebywania na urlopie wychowawczym. Jeśli jednak w tym okresie będą wykonywać umowę zlecenie, prowadzić działalność gospodarczą lub będą osobami współpracującymi, podejmą pracę chałupniczą, albo na podstawie umowy agencyjnej to objęte będą obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z racji tego drugiego tytułu do ubezpieczenia - składek w takim przypadku już się nie nalicza z racji przebywania na urlopie wychowawczym.

Te same reguły dotyczą ojca, jeśli to on zajmuje się dzieckiem.

Przypominamy, że od 1 stycznia br. pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy (2,45%) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,10%) za podwładnych powracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych przez 36 miesięcy (3 lata) od pierwszego miesiąca po ich powrocie.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT