LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (10.2009)
Kiedy powiadomić pracodawcę o ciąży
2009-10-17

KOMENTARZE: 0

W przepisach nie ma terminu, w którym pracownica musi powiadomić przełożonego o ciąży. Oczywiście osoba, która pracuje w warunkach stwarzających zagrożenie dla rozwoju dziecka, powinna poinformować szefa jak najszybciej. Aby to zrobić, nie wystarczy oświadczenie pracownicy. Stan ciąży musi być potwierdzony świadectwem lekarskim.

Zaświadczenie lekarskie o ciąży nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym, byleby tylko zostało wydane przez lekarza i stwierdzało fakt (a w razie potrzeby również okres) ciąży pracownicy. Jeśli pracownica pracuje na stanowisku zagrażającym rozwojowi dziecka, pracodawca musi przenieść pracownicę na inne stanowisko pracy, które będzie bezpieczne, ponadto po zgłoszeniu ciąży pracownica może korzystać ze zwolnień na niezbędne badania lekarskie, za które pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Ponadto, pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Prawo pracy zabrania rozwiązywania umów o pracę w okresie ciąży, lub w czasie urlopu macierzyńskiego. Takie prawo obowiązuje również w okresie urlopu wychowawczego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę - w tzw. trybie dyscyplinarnym (np. rodzic zaprzestaje opieki nad dzieckiem) lub w przypadku zwolnień grupowych.

Umowa zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Zasada ta nie ma zastosowania do pracownic zatrudnionych na zastępstwo. Ich umowa zakończy się w określonym terminie - bez względu na stan zaawansowania ciąży.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT