LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (10.2009)
Sądy różnie interpretują wyrok ETS w sprawie odliczeń VAT od samochodów
2009-10-17

KOMENTARZE: 0

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o., w istotny sposób zmienił sytuację w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do niektórych typów samochodów i przy zakupie (leasingu) samych samochodów. Ciągle jednak powstaje mnóstwo wątpliwości i pytań które państwo nam zadajecie. Faktycznie, sprawa nie jest prosta. We wszystkich poradnikach prawnych trudno znaleźć jakąkolwiek satysfakcjonującą odpowiedź. Żadnych wskazówek nie udziela również Ministerstwo Finansów. Od czasu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w polskich sądach odbyło się kilka spraw w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów, ale okazuje się, że i tu nie ma zgodności. Chodzi mianowicie o dwa różne wyroki sądów administracyjnych w kwestii odliczania VAT przy zakupie paliwa do samochodów użytkowanych przez firmy. Oba wyroki zapadły 3 kwietnia 2009 r. Jeden wydał WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 147/09), a drugi WSA w Warszawie (III SA/ Wa 298/09).

Pierwszy sąd uznał, że jedynym kryterium odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa jest związek z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Z kolei według warszawskiego sądu administracyjnego prawo do pełnego odliczenia VAT dają tylko te samochody, które już kiedyś dawały je swoim nabywcom, czyli w praktyce - auta z kratką oraz samochody spełniające kryteria określone w tzw. wzorze Lisaka.

Te dwa, tak rozbieżne stanowiska zapowiadają liczne spory przedsiębiorców z organami podatkowymi. Oznacza to, że tylko uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów może pomóc w rozwikłaniu sprawy odliczania VAT od paliwa. Jednak na ostateczne rozstrzygnięcie przez NSA przyjdzie nam jeszcze co najmniej rok poczekać. Oczywiście - póki nie będzie orzeczenia NSA - każdy z przedsiębiorców może podjąć bardziej rewolucyjne działania (opierając się na orzeczeniu krakowskiego sądu), ale musi sobie zdawać sprawę, że to może być ciężka przeprawa z urzędami skarbowymi, co w konsekwencji oznacza konieczność rozstrzygnięcia przed sądem.

Należy również wspomnieć o bardzo ważnej sprawie, a mianowicie wyrok ETS dotyczy podatku VAT, nie mówi natomiast nic o podatku dochodowym, zgodnie z którym samochody te w dalszym ciągu będą klasyfikowane jako auta osobowe, czyli podatnicy korzystający z aut "z kratką" będą nadal mieć ograniczone możliwości w amortyzacji i uwzględnieniu w kosztach pełnej kwoty ubezpieczenia w przypadkach przekraczających wartość 20.000 euro, nie będą mogli również - jako mali podatnicy - takiego auta zaliczyć do jednorazowego odpisu w ramach limitu 50.000 euro w ciągu roku.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT