LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 28.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (10.2009)
Kontrowersje przy rozliczaniu faktury korygującej
2009-10-17

KOMENTARZE: 0

Nowelizacja ustawy o VAT uzależniła od 1 grudnia 2008 r. dokonanie korekty podatku należnego VAT od dwóch elementów, a mianowicie:
- od daty otrzymania faktury korygującej przez nabywcę oraz
- od daty otrzymania potwierdzenia przez sprzedawcę że kontrahent otrzymał tę fakturę korygującą.

Już od początku wejścia tego przepisu w życie budził on kontrowersje nie tylko wśród podatników, ale również wśród ekspertów a także sądów. Poprzedni przepis mówiący jedynie o tym, że podatnik wystawiający fakturę korygującą może ją ująć w ewidencji w momencie, gdy posiada potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta - był uznany przez Trybunał Konstytucyjny za przepis niezgodny z konstytucją (wyroku z 11 grudnia 2007 r. Nr sygn. 156/11/A/2007). Nowy przepis - znacznie bardziej ograniczający podatnika, budzi nadal wątpliwości i nadal jest niezgodny z prawem unijnym, bowiem firma, która z przyczyn od siebie niezależnych nie może otrzymać potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktury korygującej, zostaje całkowicie pozbawiona prawa do obniżenia podatku należnego.

Jednak, tak jak wcześniej, tak i teraz sądy różnie interpretują nowy przepis. Oto przykłady:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 742/09) 30 września br. orzekł, że przepis uzależniający uwzględnienie faktury korygującej od potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta jest niezgodny z prawem UE (chodzi o art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, który obowiązuje od 1 grudnia 2008 r. Wynika z niego, że gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, to wystawca faktury korygującej nie może jej rozliczyć, dopóki kontrahent nie potwierdzi jej odbioru.)
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma Ruukki sp. z o.o. Wskazała, że co prawda sporny przepis sformułowany został jasno, ale jest sprzeczny z dyrektywą w sprawie VAT. Spółka wyjaśniła, że w ciągu roku wystawia kilka tysięcy faktur i część wymaga skorygowania. Zdarza się, że nie ze swojej winy nie może uzyskać od kontrahenta potwierdzenia odbioru (np. ze względu na likwidację firmy lub zmianę jej adresu.) Zdaniem spółki w takiej sytuacji nie może być pozbawiona prawa do obniżenia VAT wynikającego z faktury korygującej. Jest to bowiem sprzeczne z podstawową regułą VAT: zasadą neutralności i proporcjonalności.

Z tym stanowiskiem nie zgodziła się Izba Skarbowa w Warszawie. Sąd przyznał jednak rację spółce. Uznał, że sporny przepis jest sprzeczny z zasadą proporcjonalności i neutralności. Wyjaśnił, że trzeba na nią patrzeć z punktu widzenia podatnika, a nie fiskusa. Sąd podkreślił, że Polska nie może wprowadzać dowolnych nowych obowiązków, argumentując to koniecznością zapobiegania oszustwom.

A oto inny wyrok, tym razem w takiej samej sprawie wypowiedział się 9 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 632/09) - uznał, że podatnik może rozliczyć fakturę korygującą, dopiero gdy kontrahent potwierdzi, że ją otrzymał, ponadto uznał, że obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. przepisy są zgodne z prawem unijnym, podatnicy więc nie mogą odmówić stosowania ustawy o VAT.

Myślę, że jeszcze nie raz sądy będą się wypowiadać w tej sprawie, albowiem przepis ten narusza jedną z naczelnych zasad wspólnego systemu VAT, a mianowicie zasadę neutralności, na którą wielokrotnie powoływał się ETS (Europejski Trybunał Sprawiedliwości). No, ale co ma robić podatnik, jak ma postępować. Najlepszym wyjściem byłoby nie wystawianie faktur korygujących. Z doświadczenia jednak wiemy, że to czasami jest niemożliwe. Pozostaje więc jedynie wiara w uczciwość kontrahentów, no i ... jasność umysłów zarówno urzędników fiskusa jak i sądów.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT