LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIUBEZPIECZENIA OD PODSZEWKI    (09.2009)
Obowiązek ubezpieczenia osób na urlopie macierzyńskim
2009-09-24

KOMENTARZE: 0

Od 1 września 2009 r. pracodawcom przybędzie dodatkowych obowiązków, bowiem od tego czasu każda osoba pobierająca zasiłek z tytułu urodzenia dziecka bezwarunkowo będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

W związku z tą zmianą, ci pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki macierzyńskie osobom, którym udzielili urlopu macierzyńskiego (tj. ci, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników), muszą rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za te osoby. Jeżeli świadczenie takie reguluje ZUS, bo płatnik nie jest do tego uprawniony (tj. zatrudnia mniej niż 20 pracowników), to również ZUS składa dokumenty i rozlicza składki za pobierających zasiłek macierzyński.

Ponadto, zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.Ust. nr 71, poz. 609) - składki te opłaca się niezależnie od tego, czy istnieje inny tytuł do ubezpieczenia społecznego. W przypadku, gdy osoba na macierzyńskim (ze stosunku pracy) prowadzi działalność pozarolniczą lub jest osobą współpracującą, pracuje chałupniczo, albo na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, to nie będzie musiała już opłacać składek z tych innych tytułów, bowiem ubezpieczona jest już z tytułu macierzyńskiego. Jeśli będzie chciała z tego drugiego tytułu, to może się ubezpieczyć dobrowolnie. Jeśli w okresie przebywania na zasiłku macierzyńskim kobieta podejmie drugą umowę o pracę, to składki ubezpieczeniowe trzeba będzie naliczać zarówno z racji zasiłku, jak i tej umowy o pracę.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota wypłaconego zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, od której płatnik wykazuje składki na ubezpieczenia emerytalne (19,52 %) i rentowe (6 %).

Zatem od 1 września br. kobiety, które przebywają na zasiłku macierzyńskim są z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczane przez swojego pracodawcę. Natomiast te, które dodatkowo dorabiają podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie muszą już opłacać obowiązkowo składek z racji tej dodatkowej pracy, np. prowadzenia własnej firmy. Zmiany te nie dotyczą osób przebywających na urlopie wychowawczym - dla osób dorabiających na urlopach wychowawczych zasady się nie zmieniają. Oczywiście, nadal będą one objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z racji przebywania na urlopie wychowawczym. Jeśli jednak w tym okresie będą wykonywać umowę zlecenie, prowadzić działalność gospodarczą lub będą osobami współpracującymi, podejmą pracę chałupniczą, albo na podstawie umowy agencyjnej to objęte będą obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z racji tego drugiego tytułu do ubezpieczenia - składek w takim przypadku już się nie nalicza z racji przebywania na urlopie wychowawczym.

To najważniejsza zmiana, jaką przynosi wchodząca 1 września br. w życie powołana wyżej ustawa. Chociaż warto jeszcze wspomnieć, że zgodnie z tą ustawą, banki na pisemne żądanie organu wypłacającego świadczenia z ubezpieczenia społecznego będą sporządzać i przekazywać dane umożliwiające identyfikację współposiadaczy rachunku, na który zostały przekazane świadczenia lub uposażenia za okres po śmierci świadczeniobiorcy. ZUS będzie mógł więc łatwo zidentyfikować osobę, która pobrała np. emeryturę niedawno zmarłego męża, wypłaconą już po jego śmierci.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT