LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (09.2009)
Sprzedaż wierzytelności łącznie z podatkiem VAT
2009-09-24

KOMENTARZE: 0

Wyrok WSA we Wrocławiu z 21 lipca 2009 r. (I SA/Wr 595/09) potwierdził to, co my, jako biuro doradcze, twierdziło od dawna, a mianowicie, że dla celów ustalenia straty z tytułu sprzedaży wierzytelności własnej powinno się wziąć pod uwagę całą jej wartość, łącznie z podatkiem VAT.

Sąd podkreślił również, że w świetle art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT strata z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, która uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny, stanowi koszt uzyskania przychodów. Odwołanie się do art. 12 ust. 3 ustawy o CIT wskazuje jedynie na źródło tej wierzytelności, mianowicie ma to być wierzytelność własna, czyli taka, która uprzednio została zarachowana jako przychód należny z działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, że fiskus uznaje stanowisko, że warunkiem uznania straty ze sprzedaży wierzytelności za koszt podatkowy jest jej uprzednie zaliczenie do przychodów należnych. Z racji tego, że do przychodów zaliczona została tylko wartość netto należności, to dla celów wyliczenia straty należy uwzględnić tylko wartość netto sprzedawanej wierzytelności.

Ponadto, sąd orzekł, że jeśli firma sprzedaje wierzytelność, może zaliczyć do kosztów różnicę między jej wartością brutto a uzyskaną ceną. Takie podejście odzwierciedla także ekonomiczny sens transakcji. W razie sprzedaży wierzytelności faktyczną stratą jest przecież różnica między ceną sprzedaży a wartością netto powiększoną o VAT, który był należny z tytułu transakcji.

W obecnej sytuacji gospodarczej, coraz częściej dochodzi do zbywania wierzytelności. Zazwyczaj są one sprzedawane ze stratą, której podatkowe rozliczenie zawsze budziło kontrowersje. Zatem korzystne dla przedsiębiorców rozstrzygnięcie sądu we Wrocławiu tym bardziej cieszy.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT