LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (09.2009)
Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich
2009-09-24

KOMENTARZE: 0

Zakwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy ustawy o VAT, pozwalające ministrowi finansów uznaniowo określać, kto nie musi stosować kas fiskalnych aby zarejestrować swój obrót, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że są niezgodne z konstytucją. W związku z czym w ciągu dziewięciu miesięcy minister finansów musi przygotować nowe przepisy dotyczące wymogu posiadania kas fiskalnych. Zatem od nowa zaczyna się dyskusja, czy obowiązek posiadania kas fiskalnych powinni mieć również np. lekarze lub prawnicy (adwokaci), którzy obecnie należą do grupy zawodów, które są z takiego obowiązku wyłączeni (katalog czynności zwolnionych z wprowadzania kas ma 47 pozycji).

Konieczność zmiany przepisów ustawy o VAT, a także w pewnym stopniu wyrok TK, może doprowadzić do tego, że obowiązek posiadania kas fiskalnych zostanie w końcu nałożony również na te uprzywilejowane grupy zawodowe - może nawet już w 2010 r.

Zarówno lekarze jak i prawnicy sceptycznie podchodzą do takiej zmiany przepisów. Argumentują, że konieczność korzystania z kas fiskalnych jest konsekwencją przynależności do grup prowadzących działalność opodatkowaną podatkiem VAT, w szczególności podatek ten jest obowiązujący dla usługodawców. Co prawda zarówno lekarze jak i prawnicy zgodnie stwierdzają, że owszem świadczą usługi, ale są to usługi specyficzne, zupełnie inne niż wszystkie pozostałe, objęte obowiązkiem posiadania kas. Natomiast zwolennicy wprowadzenia wymogu posiadania kas fiskalnych zarówno u lekarzy jak i prawników tłumaczą, iż zainstalowanie kas fiskalnych pozwoli na lepszą kontrolę ich dochodów. Przy czym, aby przepis o obowiązku posiadania kasy fiskalnej u tych podatników nie był martwy to jednocześnie należałoby wprowadzić takie rozwiązania, które by do tego zachęcały, np. wprowadzenia ulgi podatkowej. W ten sposób korzystającemu z odpłatnej porady zarówno lekarskiej jak i prawniczej zależałoby na uzyskaniu rachunku, bo mógłby to odliczyć od dochodu. Bez dodatkowej zachęty podatkowej samo wprowadzenie kas fiskalnych do gabinetów lekarskich czy do kancelarii prawnych nie spowoduje likwidacji szarej strefy.

W obecnej sytuacji gospodarczej wprowadzenie dodatkowej ulgi wydaje się mało realne, tym bardziej, że rząd planuje likwidację wszystkich ulg podatkowych. Pożyjemy zobaczymy, ale pewnie wszystko rozejdzie się po kościach, jak inne zapowiedzi likwidacji lub przynajmniej ograniczenia szarej strefy.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT