LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 21.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIVAT    (09.2009)
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o kasach fiskalnych
2009-09-24

KOMENTARZE: 0

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zasady zwalniające podatników z obowiązku używania kas fiskalnych muszą zostać doprecyzowane bowiem są niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji. Trybunał wydał w tej sprawie wyrok, przychylając się do wniosku rzecznika praw obywatelskich (Wyrok TK z 16 lipca 2009 r. sygn. akt K 36/08).

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdził, że wskazane w kwestionowanym przepisie (Art. 111 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) zwolnienie podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących powinno następować na podstawie wyraźnie określonych i jednoznacznych kryteriów, tak aby możliwe było wykluczenie jakiejkolwiek dowolności. Zwolnienie z ustawowego obowiązku nie może mieć charakteru arbitralnego, w przeciwnym wypadku jest traktowane przez inne podmioty objęte obowiązkiem ustawowym jako niesprawiedliwe uprzywilejowanie. Trybunał Konstytucyjny zgodził się ze stanowiskiem RPO.

Zdaniem sędziów, ustawa musi w sposób klarowny określić warunki, w których resort finansów może wydać rozporządzenie dotyczące zwolnień z korzystania z kas fiskalnych. Rzecznik praw obywatelskich argumentował, że nie jest sprawiedliwe, iż z kas fiskalnych muszą korzystać taksówkarze i właściciele małych kiosków, a takiego obowiązku nie mają na przykład lekarze czy adwokaci. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, minister finansów może zwolnić na określony czas niektóre grupy podatników z obowiązku korzystania z kas fiskalnych.

Trybunał Konstytucyjny odroczył wykonanie wyroku o 9 miesięcy, ustawodawca ma zatem czas na wprowadzenie niezbędnych zmian.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT