LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 28.1.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIPodatek dochodowy    (09.2009)
Nieopodatkowany bonus dla pracownika
2009-09-24

KOMENTARZE: 0

Z nowelizacji ustawy o PIT wynika, że firma może dać każdemu zatrudnionemu 380 zł na wczasy, zajęcia sportowe lub remont mieszkania - pieniądze będą nieopodatkowane, jeśli zostaną wypłacone z funduszu świadczeń socjalnych. Do tej pory zwolnione z podatku były tylko finansowane z funduszu świadczenia rzeczowe. Teraz zwolnione z podatku dochodowego będą także wypłaty pieniężne.

Z uwagi na to, że obecnie w budżecie liczą się z każdą złotówkę, jest to nie lada prezent od ustawodawcy. Aby pracownicy mogli dostać z firmy dodatkowy, nieopodatkowany bonus wystarczy spełnić formalne warunki - pieniądze muszą być wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który jak wiadomo, przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej. To bardzo szerokie pojęcie oznaczające czynności wspierające m.in. wypoczynek, działalność kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, udzielanie pomocy materialnej oraz na cele mieszkaniowe. Z funduszu można więc dopłacić pracownikowi do wczasów, zrefundować mu karnet na siłownię lub bilet do kina albo przekazać pieniądze na budowę domu. To, że pracodawca prowadzi w ten sposób działalność socjalną, powinno wynikać z regulaminu funduszu. Trzeba więc w nim zapisać, na co i dla kogo można przekazać pieniądze.

Eksperci jednak przestrzegają, że pomimo tego, że w ustawie nie ma na ten temat mowy, to pracodawca powinien sprawdzić - na co zostały wydane pieniądze. W interesie bowiem pracodawcy leży, aby określić procedurę ich weryfikowania, gdyż to on odpowiada przed fiskusem za błędy przy rozliczaniu pracowniczych świadczeń. Zatrudniony powinien więc przedstawić mu fakturę lub rachunek potwierdzający, że wydał pieniądze na jeden z celów określonych w regulaminie. Wypłacając pracownikowi powyższą kwotę pracodawca nie musi uwzględnić kryterium socjalne. Najważniejsze bowiem jest, aby pieniądze zostały przeznaczone na jeden z rodzajów działalności socjalnej i były wypłacone zgodnie z regulaminem funduszu. W regulaminie zaś można ustalić takie kryteria, aby spełniał je każdy pracownik.

Z orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. II PK 74/08) wynika, że pracodawca nie musi uzależniać przyznania świadczeń z funduszu socjalnego od życiowej, rodzinnej i materialnej sytuacji pracownika.

Tak więc może każdemu pracownikowi sfinansować wakacje, imprezy kulturalne, zajęcia sportowe, bilety na mecz, czesne za przedszkole dziecka czy też remont mieszkania albo budowę domu. Zasady przyznawania takiego wsparcia muszą być jednak określone w regulaminie. Jeśli pieniądze zostaną przyznane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zgodnie z jego regulaminem, będą zwolnione z podatku - do 380 zł rocznie. Oczywiście pracodawca może też przekazywać świadczenia według określonych w regulaminie kryteriów socjalnych.

Nowelizacja obejmuje dochody uzyskane od 1 stycznia br. Przy obliczaniu limitu - 380 zł rocznie - trzeba uwzględnić wszystkie przekazane w tym roku świadczenia ( także świadczenia rzeczowe). Otrzymane świadczenia (pieniężne, jak i rzeczowe) zwolnione są z podatku dochodowego jak i ze składek ZUS. Może dla przypomnienia wspomnę, że ustawa o funduszu socjalnym nakłada obowiązek tworzenia tego funduszu na każdego pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ci pracodawcy, którzy zatrudniają mniej pracowników mogą tworzyć fundusz dobrowolnie. Więcej na temat zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możecie Państwo przeczytać w biuletynie 03/2009.


Zapraszamy do archiwum

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT