LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 7.7.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGITramwaj w Łomiankach?
2008-11-24

KOMENTARZE: 0

Jak napisano w dzienniku Polska... "Mieszkańcy Łomianek nie będą musieli stać w korkach na drodze dojazdowej do Warszawy. Władze podwarszawskiej gminy i stołeczny ratusz chcą uruchomić linię tramwajową łączącą ostatnią stację metra z Łomiankami. Już w przyszłym roku Komunikacja Miejska Łomianek uruchomi nową linię autobusową wiozącą pasażerów do metra.

O tramwaju do 20-tysięcz-nych Łomianek mówi się już od siedmiu lat. Koncepcję budowy linii tramwajowej w 2001 roku przedstawiło Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej. Pomysł podchwycili ówcześni burmistrzowie Bielan i Łomianek. Wtedy brano pod uwagę dwa warianty trasy - nasypem przedwojennej kolejki lub ulicą Pułkową.

Jednak po wyborach samorządowych prace przy projekcie stanęły w miejscu. W 2005 roku z inicjatywą uruchomienia kolejki między dwoma miastami wystąpił samorząd województwa. Pracownia badawcza TransEko, która wykonała na zlecenie urzędu wojewódzkiego ekspertyzę, zaproponowała, by skierować na linię lekkie pociągi podobne do tych z WKD, ale kompatybilne z tramwajami. Miały one dowozić mieszkańców Łomianek do ostatniej stacji metra. Pomysł jednak upadł, bo dla kolejki trzeba by zbudować osobne zaplecze serwisowe.

Teraz władze Łomianek odkurzyły pomysł z tramwajem. - Za dwa tygodnie spotykamy się w tej sprawie z władzami Warszawy - zapowiada Jolanta Niegrzybowska, wiceburmistrz Łomianek. Władze obu miast muszą uzgodnić nie tylko ostateczny przebieg linii. Wielką niewiadomą pozostaje podział kosztów budowy. Pewne jest natomiast, że jeśli tramwaj ruszy, do Łomianek będą nas wozić Tramwaje Warszawskie. Tak będzie najtaniej. Jeśli w ciągu najbliższych lat Łomianki nie będą mieć linii tramwajowej, to mieszkańców gminy czeka komunikacyjny paraliż. Już teraz autobusy Komunikaqi Miejskiej Łomianek utykają w korkach na Pułkowej. - W godzinach szczytu na liniach Ł i Ł-bis odnotowujemy ponadczterdziestominutowe opóźnienia - informuje Tadeusz Kordek prezes KMŁ.

Z pewnością korki zwiększą się w chwili oddania do ruchu mostu Pomocnego. Okazuje się jednak, że budowa nowej przeprawy może przyśpieszyć powstanie linii tramwajowej. - Projekt węzła na skrzyżowaniu Pułkowej z Trasą Mostu Północnego przewiduje odgałęzienie tramwaju w kierunku Łomianek - mówi Paweł Gołub, wiceprezes SSKS. Jego zdaniem budowę tramwaju trzeba zacząć równolegle z budową mostu Północnego.

Na razie Łomianki rozwijają sieć połączeń autobusowych z Warszawą. - Zamierzamy uruchomić nową linię autobusową do węzła przesiadkowego na Młocinach - zapowiada Jolanta Niegrzybowska. Uspokaja, że nie będzie redukcji kursów na liniach Ł i Ł-bis. - Tworząc nowe połączenie, zamierzamy zachęcić mieszkańców do korzystania z metra - deklaruje Tadeusz Kordek. Dodaje, że na linię KMŁ skieruje dwa autobusy. O pieniądze na ich zakup spółka złożyła wniosek w urzędzie gminy.[...]"
Autor artykułu - Piotr Figiel - ponadto pisze: "W planach tramwaj miał kursować od ul. Zgrupowania AK "Kampinos": Encyklopedyczną, Michaliny, Wóycickiego, Stary Tor (ulica biegnie po nasypie przedwojennej kolejki). W Łomiankach linia miała przebiegać Brukową i Warszawską do pętli zlokalizowanej za ulicą Podleśną. Czas przejazdu trasy to około 20 minut.
Odgałęzienie linii na skrzyżowaniu Pułkowej I Trasy Mostu Północnego to droższy wariant. Linia zaczynałaby się na projektowanym skrzyżowaniu Pułkowej z Trasą Mostu Północnego. Tam tramwaje skręcałyby na pomoc w kierunku Łomianek. Dalej linia ma biec wzdłuż Pułkowej i Kolejowej w Łomiankach. Potem tramwaj skręci w Warszawską, którą dojedzie do pętli przy Podleśnej, linia będzie miała ponad 7 km długości, przejedziemy nią w ok. 15 min.
"

źródło: www.polskatimes.pl
redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum