LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 24.9.2018


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIProblemy z komunalnymi
2008-09-01

KOMENTARZE: 0

W Łomiankach brakuje lokali komunalnych, a te, które są, nie mają najlepszego stanu socjalnego. W gminie nie zmieniło się nic w tej sprawie od wielu lat, a część lokali nadaje się tylko do wyburzenia.

Do gminy należy obecnie 67 mieszkań, głównie jedno i dwuizbowych, w dziewięciu budynkach. Wszystkie mają lokatorów, a w kolejce czekają już kolejne podania o przydział lokalu.
- Przeważają prośby powodowane trudnymi warunkami mieszkaniowymi. Wnioski są rozpatrywane przez komisję mieszkaniową, a czasem przez urzędników gminy lub pracowników pomocy społecznej - mówi Wojciech Asiński, rzecznik prasowy Łomianek.

A co, jeśli o mieszkanie będzie się ubiegał ktoś, komu lokal się nie należy? W sąsiedniej Warszawie nagminne jest rozdawnictwo mieszkań dla rodzin radnych i urzędników oraz przekłamania we wnioskach (np. o mieszkanie występują "samotne matki", których partnerzy posiadają dach nad głową, albo małżeństwa deklarujące przebywanie w małym mieszkaniu rodziców, podczas gdy posiadają oni od dawna mieszkanie kupione formalnie przez babcię, hydraulicy przedstawiają zaświadczenia o zarobkach, zgodnie z którymi powinni umrzeć z głodu, a przecież od kilku lat nie ma problemu z dobrze płatną pracą dla hydraulików). Sposobów na własne M ludzie mają mnóstwo. Byle tylko nie spłacać kredytu przez całe życie.

- Nie spotkaliśmy się jeszcze z przypadkiem oszukiwania przy przyznawaniu mieszkań komunalnych - twierdzi rzecznik Asiński.

Głównym problemem w Łomiankach jest zdaniem rzecznika stan techniczny lokali - większości jest niezbędny generalny remont. Na to jednak potrzebne są pieniądze. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, że dotychczasowi lokatorzy tracą prawo do mieszkania - na przykład wskutek niepłacenia czynszów. W takim przypadku gmina powinna wyeksmitować dłużników. - Pytanie tylko dokąd, skoro możliwości gminy są na wyczerpaniu. W rezultacie sytuacja się nie zmienia - mówi Asiński

Łomianki więc stoją w miejscu. Jedyna budowa lokali komunalnych, jaka miała ruszyć przy ulicy Fabrycznej została wstrzymana przez starostę ze względu na skażenie gruntu na działce. Dopóki gmina nie zrekultywuje terenu, prace nie ruszą.

Władze wpadły na inny pomysł. Rozwiązaniem byłoby wynajmowanie przez gminę mieszkań na potrzeby komunalne. Niestety lokali prawie nikt nie zgłasza. A może zamiast budować, lepiej znaleźć dewelopera, u którego można kupić małe mieszkanka? A może w ogóle warto zastanowić się nad sensem budownictwa komunalnego w obowiązującej w Polsce postaci?

Obserwując parkingi przed oddawanymi ostatnimi laty TBS-ami i budynkami komunalnymi w stolicy, można zaryzykować stwierdzenie, że przekłamania we wnioskach o przydział lokalu są drastyczne. Na parkingach stoją drogie samochody, a mieszkańcy wychodzący z bloków ubrani są lepiej niż standardowo. Nawet jeśli w chwili przydziału lokatorzy spełniali warunki otrzymania mieszkań, to czy spełniają je nadal? Dlaczego mieszkania komunalne przyznaje się na całe życie? Nawet jeśli młodzi ludzie nie mają zdolności kredytowej dziś, to z pewnością mieć ją będą za kilka lat. Wtedy powinna następować kolejna weryfikacja. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby określanie z góry, że lokal komunalny otrzymuje się na nie dłużej niż pięć lat. Byłaby to czasowa pomoc dla ludzi młodych i niezamożnych, a jednocześnie danie im bardzo długiego czasu na uzyskanie kredytu w banku.

- Nie ma wątpliwości, że potrzebne są mieszkania socjalne, dla ludzi dotkniętych przez los. Miasta i gminy muszą też posiadać lokale rotacyjne, np. dla pogorzelców lub osób nagle wykwaterowywanych z powodu grożącej katastrofy budowlanej. Niekoniecznie jednak muszą same budować - mówi jeden z radnych Warszawy. - Moim zdaniem samorządy powinny korzystać z pojawiającej się co kilka lat dekoniunktury na rynku deweloperskim i wówczas tanio kupować mieszkania na takie cele. Budownictwo komunalne w obecnie proponowanym kształcie jest demoralizujące. Jestem jego zdecydowanym przeciwnikiem.

(wt, bw)
Echo Łomianek i Bielan 13/115

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2013   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum