LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

środa, 17.10.2018


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI64 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie
2008-08-09

KOMENTARZE: 0

W południe 1 sierpnia pod pomnikiem „Bohaterów poległych w obronie Ojczyzny 1939-1945” przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej z Wiślaną, mieszkańcy, kombatanci oraz władze samorządowe Łomianek oddali hołd powstańcom warszawskim. Poczet sztandarowy Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych nieśli kpt. w stanie spoczynku Jerzy Wojcieski, por. w stanie spoczynku Leszek Miączyński oraz plutonowy w stanie spoczynku Sylwester Piechociński. Swoich towarzyszy grą na skrzypcach wspierał sierżant w stanie spoczynku Hilary Jechowicz. Na uroczystość przybyły także poczty sztandarowe straży miejskiej i dzieci ze SP nr 1 w Łomiankach. Jolanta Niegrzybowska, zastępca burmistrza Łomianek w swoim wystąpieniu przypomniała zebranym rolę kobiet, które stanęły do walki powstańczej na równi z mężczyznami.

…Kobiety od samego początku organizowały służbę łączności opierającą się na łączniczkach i kurierkach. Łączniczkami dowodziła aż do upadku Powstania Janina Karasiówna „Bronka”.

Warto wspomnieć o tych zwykłych kobietach żołnierzach, które na co dzień wypełniały swój obowiązek wobec ojczyzny: minerkach, saperkach, dziewczętach z „Parasola”, trzech siostrach Piwnickich (z których dwie najmłodsze zginęły w Powstaniu), o tych które szyły ciepłe ubrania, szaliki i skarpety dla powstańców, o siostrach zakonnych, matkach i żonach. W specjalnym plutonie łączności kanałowej w Powstaniu Warszawskim, ponad 60% stanu stanowiły kobiety. Po upadku Powstania na prawach jeńców kobiety - żołnierze (ponad 2 tysiące) odeszły do niewoli niemieckiej, co było europejskim ewenementem.

Straty wśród kobiet - żołnierzy AK szacowane są na blisko 5 tysięcy, a więc prawie na 10% czynnych w AK. Oddajmy dziś hołd wszystkim powstańcom: kobietom i mężczyznom. Na równi. - powiedziała burmistrz.

Następnie delegacje: powiatu, gminy oraz Biblioteki i Domu Kultury złożyły wieńce pod pomnikiem, oddając hołd bohaterskim żołnierzom Powstania Warszawskiego.

W wystąpieniu kończącym uroczystości prezes Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, por. w stanie spoczynku Jerzy Regulski, przybliżył atmosferę Powstania na terenach obecnej gminy Łomianki. Podziękował za udział w uroczystościach dzieciom ze SP nr 1 w Łomiankach, która jak co roku, wystawiła poczet sztandarowy.

O godz. 17.00 w Łomiankach słychać było syreny. W godzinę „W”ybuchu Powstania kilka osób zatrzymało się na ulicy ze spuszczonymi głowami. Kilka innych zamilkło. Na Warszawskiej samochody jechały tak, jak zwykle. Przyjdzie nam jeszcze poczekać, aby nieliczni z tych, którzy to przeżyli, doczekali się wielu, którzy dzień 1 sierpnia 1944 będą pamiętać.

Gazeta Łomiankowska 16/2008

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2013   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum