LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 19.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGITłumaczenie wody
2006-05-27

KOMENTARZE: 0

Po Łomiankach krążą najrozmaitsze plotki o miejskiej spółce wodno-kanalizacyjnej. Po opublikowaniu przez "Rzeczpospolitą" artykułu o niejasnych planach władz gminy wobec wodociągów, mieszkańcy obawiają się podwyżek cen wody. Ich obawy podsycane są przez coraz bardziej aktywnych przed wyborami oponentów obecnych władz Łomianek.

Andrzej Rusiecki z komitetu obywatelskiego Łomianek twierdzi, że burmistrz Łucjan Sokołowski systematycznie przygotowuje spółkę do sprzedania zagranicznemu inwestorowi. Jednym z najważniejszych dowodów ma być obecność tłumacza przysięgłego przy podpisywaniu aktu notarialnego. - Po co taki zakres działania spółki? - pytają inni oponenci burmistrza. - Dlaczego terenem jej działania jest cały kraj, skoro burmistrz twierdzi, że spółka ma się zajmować wodociągami w Łomiankach? - dodają zgodnym chórem przedstawiciele licznych komitetów, rad osiedlowych i sołeckich.
Odpowiedź na pytanie trzecie jest banalna, ponieważ jako terytorium działania spółek w Polsce notariusze wpisują "cały kraj" i nie ma tu żadnych ukrytych intencji burmistrza. Pierwszą wątpliwość wyjaśniła notariusz, która sporządzała umowę spółki, a która jest jednocześnie tłumaczem przysięgłym i na jednym z wypisów pomyłkowo postawiła złą pieczątkę. Urząd gminy ma otrzymać od pani notariusz sprostowanie oczywistej omyłki.

Najtrudniej jest wyjaśnić zakres działalności, który dla jednych jest koronnym dowodem na chęć sprzedania spółki przez burmistrza, dla innych - zwłaszcza ludzi biznesu - niczym dziwnym, bo każdy z przedsiębiorców wpisuje do zakresu działania, co się tylko da, żeby w razie czego nie płacić opłat sądowych, gdy zechcą prowadzić nową działalność. Co jest oczywiste dla wolnego rynku, budzi obawy w przypadku spółki samorządowej, która ma spełniać bardzo konkretną służebną wobec mieszkańców rolę. - Zakres działalności spółki został określony na podstawie analiz zakresu działalności innych podobnych spółek - mówi Wiesława Niegodzisz, rzeczniczka łomiankowskiego urzędu.

Nie ma żadnego dowodu na złe intencje burmistrza, jednak zakres działalności spółki wodociągowej jest "podejrzany" przez wielu lokalnych liderów w Łomiankach. - Jeżeli dzięki artykułowi w "Rzeczypospolitej" udało się powstrzymać działania burmistrza, to jestem bardzo zadowolony - mówi Andrzej Rusiecki. Burmistrz odpowiada, że nigdy nie miał takich planów i jeszcze raz zapewnia, że o cenie wody decyduje zawsze rada gminy, niezależnie od tego, czy wodociągi są prywatne, państwowe czy gminne.

Andrzej Rusiecki uważa także, że burmistrz Sokołowski przekroczył swoje uprawnienia ustalając w kwietniu 2005 roku statut spółki. Zdaniem Rusieckiego należy to do wyłącznych uprawnień rady gminy, która w statucie powinna określić sposób dysponowania majątkiem gminy.

- Sposób dysponowania majątkiem gminy, a więc i spółki komunalnej, określa ustawa, a nie statut - wyjaśnia Wiesława Niegodzisz. - Statut nie może w tym względzie ustanowić rozwiązań innych niż w przepisach wyższego rzędu. Burmistrz nie przekroczył swoich uprawnień nadając spółce statut, ponieważ działa jako jednoosobowe walne zgromadzenie wspólników. Jego prawo do takiego działania wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Statut spółki został co do zgodności z prawem zweryfikowany przez Krajowy Sąd Rejestrowy, który nie nadałby spółce numeru KRS bez spełnienia wszystkich wymogów i gdyby doszło do naruszenia prawa przy powoływaniu spółki i nadaniu jej statutu - podsumowuje rzeczniczka.

oko
Echo Łomianek i Bielan

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT