LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 25.6.2019


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGICo dalej z odpadami?
2008-04-17

KOMENTARZE: 0

Opróżnione wiadro na śmieci to dla większości z nas najczęstsze rozwiązanie problemu zbędnych odpadów. Niestety to, co znika z naszych oczu, nie znika z naszego środowiska naturalnego. Wyrzucone śmieci jedynie zmieniają miejsce swego pobytu. Pomimo, że ponad 70% zawartości naszego kosza to surowce wtórne, które można odzyskać oraz surowce organiczne, które można kompostować, tylko 2,3% masy odpadów podlega selektywnej zbiórce i tylko 3% poddaje się kompostowaniu. Większość śmieci trafia na często źle zabezpieczone wysypiska odpadów komunalnych, z których odcieki przedostają się do wód gruntowych, nie mówiąc już o „uroku” zniszczonego hałdami krajobrazu. Tymczasem podstawową drogą do ograniczenia ogólnej ilości produkowanych śmieci jest ich segregacja połączona ze zbiórką surowców wtórnych.

Segregacja prowadzona w gospodarstwie jest opłacalna dla naszego budżetu domowego, ponieważ odzyskane surowce wtórne (butelki, puszki, makulatura itp.) zmniejszają objętość śmieci zebranych w pojemniku na odpady, a to redukuje koszty odbioru i wywozu śmieci. W wyniku selektywnej zbiórki uzyskujemy surowce, których ponowne przetworzenie na produkt wymaga dużo mniejszych nakładów energii.

Przeciętny człowiek w ciągu roku w gospodarstwie domowym „produkuje” około 80 kg odpadów organicznych, 47 kg papieru, 20 kg szkła, 9 kg metali i 2 m3 zmieszanych odpadów, których nie można w prosty sposób odzyskać.

Gmina Łomianki w uchwalonym podczas październikowej sesji „Regulaminie utrzymania czystości i porządku”, który wszedł w życie 13 grudnia 2007 r., przedstawiła mieszkańcom dwie możliwości segregacji:
 pierwsza, to pakiet pojemników lub worków w pięciu kolorach: niebieski - papier, biały - szkło bezbarwne,
 druga, to dwa kolory worków, czerwony – przeznaczony na odpady surowcowe (tj. papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne zbierane łącznie), brązowy - odpady ulegające biodegradacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców prowadzona jest pilotażowa akcja zbiórki segregowanych odpadów. Umowy z mieszkańcami zawierane są na okres nie dłuższy niż 1 rok. W tym okresie firma zgromadzi informacje, które posłużą do opracowania i stworzenia efektywnego systemu odbioru posegregowanych odpadów.

Szczegółowych informacji dotyczących prowadzonej akcji udziela radna Katarzyna Kućkowska.

Gazeta Łomiankowska nr 7/2008

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum