LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

wtorek, 25.6.2019


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIKoncert Elżbiety Towarnickiej
2008-04-02

KOMENTARZE: 0

Elżbieta Towarnicka (zodiakalny Lew) urodziła się we Wrocławiu. Maj±c 28 lat ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ¶piewu u Barbary Walczyńskiej. Podczas to których już występowała w Operze Krakowskiej. Jednak pierwszy jej publiczny koncert miał miejsce kilkana¶cie lat wcze¶niej w poci±gu, kiedy to kierownik składu pozwolił jej wykorzystać zamontowane w wagonach gło¶niki.
Zamieniaj±c repertuar zaczęła w końcu wykonywać główne partie sopranowe w takich operach jak: „Cyganeria”, „Tosca” (G. Pucciniego), „Poławiacze Pereł” (G. Bizeta), „Traviata”, „Rigoletto” (G. Verdiego), „Wolny strzelec” (C.M. Webera), „Król Roger” (K. Szymanowskiego), „Dydona i Eneasz” (H. Purcella), „Orfeusz i Eurydyka” (C.W. Glucka). Oczywi¶cie w ostatniej operze grała jedn± z ról tytułowych. Jednak prawdziw± sławę przyniosły jej nagrania muzyki do filmów K. Kie¶lowskiego – „Trzy kolory” – „Niebieski” i „Czerwony”, „Dekalog”, czy „Podwójne życie Weroniki” (vocalisa z sopranem Towarnickiej stała się jednym z najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych w pierwszej połowie lat `90), A. Holland („Oliver, Oliver”), J.K. Pawlu¶kiewicza („Stara mała Wilma”), J. Ptaszyńskiej, J. Irvinga, L. Rikaki, czy Mamoru Oshii. Dodatkowo nieprzerwanie od 1991 roku wraz z H. Banaszak, B. Rybotyck±, G. Turnauem, Z. Wodeckim i J. Wójcickim występuje w „Nieszporach LudĽmierskich” J.K. Pawlu¶kiewicza (to oratorium doczekało się w 1993 r. wydawnictwa płytowego). W 1998 r. na rynku pojawia się płyta „Requiem dla mojego przyjaciela” (muz. Z. Preisner), która do dzi¶ sprzedała się w blisko 200ty¶. egzemplarzy na całym ¶wiecie. 2000 r. przynosi pierwsz± nie filmow± płytę artystki – „Ave Maria” - nagran± wraz z J. Ozimkowskim i M. Stefańskim w Bazylice Mariackiej w Krakowie, która po wyczerpaniu nakładu zostaje wznowiona w 2006 r. (na dzień dzisiejszy jest znów niedostępna). W tym samym roku wraz z M. Foremniak i J. Gudejko występuje w filmie M. Oshii pt. „Avalon”. W sumie wydała kilkana¶cie solowych albumów, a jej głos towarzyszy na niezliczonej ilo¶ci płyt innych artystów. Jednak jej wiele nagrań do dzi¶ nie doczekało się publikacji zajmuj±c jedynie miejsce w przepastnych archiwach Polskiego Radia w Krakowie, czy Warszawie. Występowała m.in.: w Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Rosji, Włoszech (np. w La Scali), Szwecji, Belgii, Francji, na Litwie, Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. Prawie zawsze podczas podróży wzbogacała swoje bagaże o wiele statuetek i nagród na najróżniejszych festiwalach. Nie zapomina też o swoich wielbicielach w Polsce współpracuj±c ze wszystkimi filharmoniami w naszym kraju. Doskonale czuje się w wykonaniach oratoryjnych. Jak sama mówi o sobie – jest sybarytk±, lubi drobne przyjemno¶ci: „Zimne mleko z lodówki, colę, a i alkoholu czasem się napiję”. Ceni też długie rozmowy na mrozie, oraz bardzo mocno przyprawione potrawy. Przede wszystkim nie znosi jednak golfików, czy innych szali, które jak dodaje – „tylko mog± przeszkadzać!”.
Kocha swoje koty. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie chętnie powraca po częstych trasach koncertowych.

Najbliższy koncert artystki odbędzie się w Łomiankach w Auli Integracyjnego Centrum Dydaktyczno – Sportowego. Podczas niego zostan± wykonane „Piesni irlandzki” z najnowszego repertuaru Elżbiety Towarnickiej, oraz „Muzyka filmowa” z któr± to jest głównie kojarzona. Towarzyszyć jej będ±: Anna Sikorzak-Olek (harfa) i Konrad Mastyło (pianino). Bilety w cenie 25 i 35 pln do nabycia u organizatora – Domu Kultury w Łomiankach tel. 022 751 35 02.

Ľródło: Wiktor Czajkowski, Urszula Kwa¶niewska - Dom Kultury w Łomiankach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. B±dĽ pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jeste¶ "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałe¶ się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum