LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 19.5.2022


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIŁomianki - miasto niewykorzystanej szansy
2006-05-30

KOMENTARZE: 0

Czy Łomianki mają szansę powrotu na ścieżkę rozwoju, czy wykorzystają swoje możliwości wynikające z atrakcyjnego położenia i potencjału mieszkańców?

Wszystko, co dobre, zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych. Można było wówczas zaobserwować znaczną migrację ludzi z Warszawy do Łomianek – korzystnie położonych między Puszczą Kampinoską a doliną Wisły. Dobrze prosperujące zakłady rzemieślnicze i aktywność mieszkańców sprawiły, że Łomianki zaczęły rozwijać się w prężny ośrodek small businessu. Rozpoczęte inwestycje infrastruktury miejskiej dawały nadzieję na zrównoważony rozwój miasta.
Stało się jednak inaczej. Na przeszkodzie stanął burmistrz Łucjan Sokołowski, który przez pierwszą swoją kadencję zrzucał na poprzedników trudności finansowe gminy, obiecując efektywność w gospodarowaniu budżetem. W ogóle nie potrafił wykorzystać szansy na pozyskiwanie środków unijnych (Łomianki nie pozyskały z UE ani jednego euro!). Zaciągnął za to kredyt na budowę gigantycznego centrum sportowego, co przekraczało możliwości finansowe miasta, zablokowało na wiele lat inne potrzebniejsze inwestycje, pozbawiło Łomianki zdolności kredytowej w ramach UE. Obecne zadłużenie budżetu Łomianek wynosi 100% dochodów rocznych, a spłaty rozkładają się do 2024 roku.
Miały być Łomianki przyjazną podwarszawską miejscowością, w której mieszkańcy budują tożsamość lokalną i działają na rzecz wykorzystywania atrakcyjnego położenia, a są zlepkiem osiedli, w których władza samorządowa sztucznie podsyca antagonizmy (np. na tle przebiegu drogi szybkiego ruchu). Miały być Łomianki sprawnie zarządzaną gminą z kompetentnymi urzędnikami, a są wydmuszką, która rządzi się prawem przypadków. Miały być Łomianki miejscem zachowania i ochrony walorów środowiska dla pożądanego standardu życia mieszkańców, a są zaściankiem z główną ulica przypominającą czasy PRL-u, po której jeżdżą szambiarki obsługujące 70% gospodarstw domowych. Miały być Łomianki miejscem pełnym walorów przestrzeni zurbanizowanej poprzez zachowanie charakteru rezydencjalnego, a mają perspektywę zabudowy czterokondygnacyjnej na całym obszarze. Miały być Łomianki z gotowymi planami miejscowymi zagospodarowania, a są na etapie odrzucenia zmian w studium przez wojewodę, czyli w punkcie wyjścia. Co z tego wynika? Dla tych, którzy przyjeżdżają się tu tylko przespać, jest to bez znaczenia. Dla pozostałych, którzy z Łomiankami wiążą przyszłość własną i swoich rodzin, ma to znaczenie ogromne. Brak planów rozwojowych, zadłużony na pokolenie budżet, brak wodociągu i kanalizacji, brak dróg, brak pełnego oświetlenia, brak wypracowanej wspólnie z mieszkańcami wizji miasta i jego układu komunikacyjnego, wreszcie brak władzy samorządowej wsłuchującej się w głos społeczności – wszystko to powoduje rozgoryczenie i poczucie beznadziejności.
TAK dalej żyć nie sposób! Oczekiwania mieszkańców są inne. Trzeba im wyjść naprzeciw. Trzeba przywrócić nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Oby zbliżające się wybory samorządowe dla dobra mieszkańców i podniesienia atrakcyjności miasta zakończyły się wyborem sprawnego burmistrza i roztropnego, podejmującego mądre decyzje samorządu.

Wiesław Pszczółkowski
PO Trzeba Zmian

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT