LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

poniedziałek, 23.4.2018


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIRocznica wyzwolenia Łomianek i Warszawy
2007-01-29

KOMENTARZE: 0

16 stycznia o godz. 12.00 przy dźwiękach syren, w asyście pocztów sztandarowych złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem „Bohaterów poległych w obronie Ojczyzny 1939-1945”. W uroczystościach brali udział kombatanci, uczniowie SP Nr 1, mieszkańcy gminy oraz burmistrz Wiesław Pszczółkowski i pracownicy Urzędu (fot.). Przemówienie okolicznościowe wygłosił kombatant Jerzy Regulski, który nawiązał do osobistych wspomnień sprzed 62 lat, kiedy to 16 stycznia 1945 r. w godzinach przedpołudniowych teren Łomianek opuszczali ostatni rezydujący tu Niemcy, uciekając przed zbliżającym się frontem.

Wyzwolenie dla stolicy przyszło następnego dnia. W relacjach kombatantów uczestniczących w boju o Warszawę, przewijały się różne refleksje. Zanim jednak nad ruinami zburzonej stolicy załopotała biało-czerwona flaga, trzeba było trzykrotnie podejmować krwawy bój, aby wreszcie przynieść wolność Warszawie.

Pierwsi, bo już 1 sierpnia 1944 r. poszli w bój Powstańcy Warszawy. Osamotnieni i bez wyraźnej szansy na zwycięstwo, przez 63 dni i nocy musieli walczyć i umierać wśród dymów płonącego miasta.

We wrześniu 1944 r. kolejną próbę wyzwolenia stolicy podjęli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Próba ta przyniosła wyzwolenie prawobrzeżnej Warszawy – Pragi, natomiast działania desantowe polskich oddziałów na Czerniakowie i Żoliborzu zakończyły się niepowodzeniem i dużymi stratami. Dopiero w styczniu 1945 r. ruszył wreszcie do natarcia front wschodni z żołnierzami 1 Armii WP, przynosząc wolność Warszawie.

Była to trzecia, zwycięska, bitwa o wyzwolenie stolicy. Złożyła się na to wspólna ofiara życia i krwi Polaków, zarówno tych w powstańczych panterkach, jak też tych w drelichowych mundurach – żołnierzy 1 Armii WP.

Bitwy tej nie można oceniać w oderwaniu od dwóch poprzednich, bowiem łączy je ten sam cel operacyjny – wyzwolenie Warszawy.

Oprac. Henryk Łazarski
n.p. materiałów ze Związku Kombatantów RP
i Byłych Więźniów Politycznych
Gazeta Łomiankowska nr 2/2007

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 3
© LOMIANKI.INFO 2006-2013   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum